GDAŃSK: Ul. Bolesława Chrobrego 36A, pok. 10 784 005 997
Czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

 

Czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

 
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu (TSR) jest alternatywą dla bardziej tradycyjnych modeli terapeutycznych. TSR w swoich założeniach nawiązuje do dorobku Miltona Eriksona. Istotny wkład w rozwój tego nurtu wnieśli Stiv de Shazer i Insoo Kim Berg. Oni założyli w 1978 r. Brief Family Therapy Center w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Nurt terapii TSR opiera się na szukaniu oraz wzmacnianiu zasobów klienta, a także jego mocnych stron. Klient jest postrzegany i traktowany jak partner, który wie najlepiej, co jest dla niego właściwe, ale być może w danej chwili nie potrafi tego zobaczyć i potrzebuje naszego wsparcia. Rdzeniem terapii jest skupianie się na rozwiązaniach, a nie na problemach, dzięki czemu dość szybko, widać efekty i zmianę, a Klient nie zagłębia się w swoje problemy z którymi do nas przyszedł.

Średnia ilość spotkań, po której widać efekty

Średnia długość terapii


Badania pokazują, że klienci korzystający z terapii BSFT osiągają cel terapii lub uzyskują poprawę przeciętnie już po 4 spotkaniach.

W czym może pomóc?

TSR jest metodą, która nadaję się do pracy w kryzysach, różnego rodzaju trudnościach, nerwicach, stanach lękowych, depresjach, czy schizofrenii. Terapia może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i w parach, triadach, oraz grupach.

Jest także świetną metodą, którą się wykorzystuje w rozwoju i szkoleniach.

Co oznacza terapia krótkoterminowa?

Terapia w nurcie TSR ( Brief Focus Therapy) oznacza, że terapia jest metodą pracy krótkoterminową. W praktyce oznacza, to że pracujemy tak krótko jak to tylko możliwe. Czasami jest to 1-2 spotkania, czasami 10 rozłożone np. w dłuższym czasie. To Klient decyduje kiedy chce zakończyć terapię, gdy już rozwiąże swój problem.

„Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają” – Milton Erikson

Call Now Button